libor@libornovotny.cz

Vzdálenosti se zkracují, svět se zmenšuje. Je však cestování výsadou až třetího tisíciletí? Samozřejmě ne. Vzpomeňme na výpravy starých Egypťanů do tajemné země Punt. To už je pěkných pár tisíc let. A víte, kde je největší starořímské pohřebiště? No přece v Hierapolis u lázní Pammukale v dnešním Turecku – nemocným Římanům zbyly poslední síly na dvoutisícikilometrovou cestu, ale na vyléčení to obvykle nestačilo. Bibličtí apoštolové se rozprchli po celém světě, urazili pěšky tisíce kilometrů, mnohdy zcela nehostinnou krajinou. Marco Polo obešel po svých a na koni čtvrt zemského kvadrantu tam a zpět. Kryštof Kolumbus se plavil až na konec světa, jeho lodníci se jistě báli pádu do propasti za krajem zemské desky. Abych nezmiňoval jen cizáky – co Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a jeho „Putování aneb Cesta z království českého do Benátek a odtud do země Svaté, země judské a dále do Egypta a velikého města Kairu, potom na horu Oreb, Sinai a sv. Kateřiny v pusté Arábii ležící“? A pak je tu taky Emil Holub, Alberto Vojtěch Frič, Eskymo Welzl, František Běhounek, Eduard Ingriš, Hanzelka a Zikmund. A další a další.

Prosím vstupte tedy do světa exotických dálek a toulejte se se mnou. Vyberte si vlevo zemi a klikněte.

**********

Máte rádi jídlo, zajímají vás exotické pokrmy, jste gurmáni a kulinářští odborníci? Běžte na mou stránku blogů o exotických pokrmech Dobré prase všecho spase! Tato rubrika je minimálně dvojnásobně rozsáhlejší než níže inzerovaná starší kniha, nemluvě o množství fotek a videí, které se do formátu knihy prostě nevešly.

Zajímá vás spíše Evropa než daleké cesty? Pak tu je pro vás rubrika Víkend v ...!

**********

Palmknihám vypršela pětiletá licence na prodej mé knihy Dobré prase všecho spase. Takže ji dávám zde k dispozici už zdarma, stejně jako oficiálně nevydanou knihu A co když to je jinak.

Záznam TV pořadu Travel Journal s Liborem Novotným, Indonésie:

Záznam TV pořadu Travel Journal s Liborem Novotným, Kostarika:

Vybrané reportáže z TV magazínu Outdoor (TV Fanda, TV Nova Sport) z dubna až června 2013:

(Horší kvalita je daná tím, že reportáže Outdooru jsou k prohlídnutí či stažení na internetu bohužel jen v tomto rozlišení, v TV to šlo v plném rozlišení a v mnohem lepší kvalitě, jak obraz, tak zvuk - podkladová hudba tam nepřehlušovala doprovodný text. Co se dá dělat, pro představu to snad stačí.)

11. října 2013 jsem byl hostem Jana Rosáka v živém jednohodinovém vysílání pořadu Šťastnou cestu na ČRo2.